Veličina fonta
Sivi ton
Kontrast
Disleksija

Edukacije

Središnja medicinska knjižnica za svoje korisnike organizira edukacijske programe u obliku predavanja i praktičnih radionica. Obuhvaćeni sadržaji uključuju: tematsko pretraživanje i probir literature, pripremu diplomskih radova, pravilno navođenje literature, izradu i održavanje autorskih profila u bazama podataka, unos radova u sustav CroRIS (ranije CROSBI), a organiziraju se i poslijediplomski tečajevi trajne medicinske izobrazbe pri Hrvatskoj liječničkoj komori.

Radionica: Upoznajte Turnitin – novi alat za provjeru autentičnosti radova

Softver za provjeru autentičnosti rada omogućuje korisnicima procjenu izvornosti teksta usporedbom s brojnim vanjskim izvorima (internetski izvori, znanstveni i stručni članci iz komercijalnih baza podataka i odabranih časopisa te izvora u otvorenom pristupu) uz mogućnost uključivanja vlastitih autorskih radova.

Za provjeru autentičnosti različitih vrsta radova, djelatnicima Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na raspolaganju je program Turnitin.

Stoga Središnja medicinska knjižnica organizira radionice za upoznavanje rada u ovom novom softveru za sve zainteresirane djelatnike Medicinskog fakulteta.

Radionice se održavaju u Kompjutorskoj učionici, a za sudjelovanje se možete prijaviti putem obrasca.
Za rad u softveru Turnitin neophodni su AAI@EduHr korisnički podaci.

Termin u najavi: 8. 4. 2024.

Prethodne prijave na radionicu je obavezna!

Radionica: Kako odabrati časopis za objavu rada?

Radionica za odabir časopisa namijenjena je autorima koji trebaju pomoć pri pretraživanju baza podataka i odabiru časopisa koji su prikladni za objavljivanje rada unutar ciljanog tematskog područja. Posebna pozornost na radionici posvetit će se provjeri ispunjavanja dodatnih uvjeta propisanih, primjerice, vezano uz objavljivanje rada za završetak doktorskog studija, znanstveno-nastavno napredovanje i slično.

Prilikom odabira autori danas trebaju biti posebno oprezni. Naime, brojni predatorski odnosno preudoznanstveni časopisi koriste upitnu poslovnu praksu zloupotrebljavajući model otvorenog pristupa kako bi mogli naplaćivati objavu radova od autora, a zauzvrat ne nude odgovarajuću razinu recenzije i objave rada.

Na ovoj radionici polaznici će naučiti pronaći časopise ciljanog tematskog obuhvata indeksirane u željenim međunarodnim bazama. Nadalje, naučit će na koje elemente treba obratiti pažnju prilikom odabira, kako prepoznati časopise upitne kvalitete, te kako objaviti rad u otvorenom pristupu (sa ili bez plaćanja APC-a). Polaznici će se upoznati i s nekoliko praktičnih alata za pomoć pri odabiru časopisa.

Na radionicu slobodno ponesite tekst, nacrt ili sažetak budućeg rada (nije obavezno).

Radionice se održavaju u Kompjutorskoj učionici (Šalata 3b), a za sudjelovanje se možete prijaviti putem obrasca.

Termini u najavi: 8.3.2024.

Radionica: Oblikovanje i uređivanje autorskih profila u bazama podataka

Pronalaženje vlastitih radova u bazama podataka nije uvijek jednostavno. Razlozi mogu biti različiti, a neki od najčešćih su:

  • na publikacijama ste potpisani različitim oblicima imena,
  • promijenili ste prezime ili ime,
  • imate dva prezimena ili dva imena (ili kombinaciju dva imena i prezimena),
  • postoji još netko s istim imenom i prezimenom kao vi,
  • greška u bazi podataka, itd.

Kako biste na jednom mjestu okupili sve informacije o objavljenim radovima, potrebno je izraditi i urediti autorske profile u bazama podataka. Zašto je to važno? Uređeni autorski profili u bazama podataka omogućuju pregled vlastite produkcije, praćenje utjecaja, olakšavaju prijavu na različite natječaje, te povećavaju vašu međunarodnu prepoznatljivost, kao i vidljivost i ugled vaše matične ustanove.

Na radionici ćete naučiti izraditi i/ili urediti autorske profile u bazama podataka i na platformama: ORCID, Web of Science Researcher Profiles (Clarivate), Scopus Profile, GoogleScholar i CROSBI*.

Radionica će se održati u Kompjutorskoj učionici na Šalati 3b, a za sudjelovanje se možete prijaviti putem obrasca.

Prijava je obavezna!

Radionica: Unos i uređivanje radova u Hrvatskoj znanstvenoj bibliografiji - CROSBI

Odlukom uprave Medicinskog fakulteta (Klasa: 003-08/22-04/1 Ur. broj: 380-59-10101-22-1815) svi zaposlenici izabrani u znanstveno-nastavna, znanstvena i nastavna zvanja obavezni svoje radove unijeti u Hrvatsku znanstvenu bibliografiju - CROSBI.

U srpnju 2023.g. svi podaci iz baze CROSBI migrirani su u novi sveobuhvatni informacijski sustav znanosti Republike Hrvatske - CroRIS. Unos i ažuriranje radova, te uređivanje osobnih profila sada se izvodi u novom sučelju.

Stoga Središnja medicinska knjižnica organizira radionice za pomoć pri unosu radova i uređivanju profila.
Radionice se održavaju u Kompjutorskoj učionici, a za sudjelovanje se možete prijaviti putem obrasca.
Za rad u bazi neophodni su AAI@EduHr korisnički podaci.

Svim znanstvenicima profil u bazi kreiran je automatski, te unos možete napraviti i samostalno, slijedeći upute dostupne na poveznici Česta pitanja - CROSBI. U tom slučaju napominjemo da je rad prilikom unosa potrebno povezati sa svojim profilom, profilom ostalih kolega s Fakulteta te s Medicinskim fakultetom kao ustanovom. Prijava za radionicu je obavezna! Za dodatne informacije javite se u SMK osobno ili putem e-pošte na smk@mef.hr.

Termin u najavi: 16. 4. 2024.

Pretraživanje literature u bazi PubMed

Središnja medicinska knjižnica nudi vam pomoć u odabiru literature za potrebe cjeloživotnog obrazovanja, istraživanja i pisanja različitih vrsta radova. Tematskim pretraživanjem dolazi se do pregleda literature na neku temu u svrhu definiranja ključnih pojmova, definicije i terminologije, uspostavlja se teorijski okvir na određenu temu, donose informacije o dosadašnjim spoznajama i najnovijim uvidima. Ovakvo pretraživanje predstavlja prvi korak u planiranju vlastitog istraživanja.

Radionice tematskog pretraživanja literature korištenjem baze PubMed održavaju se u računalnoj učionici na Medicinskom fakultetu (Šalata 3b).
Prijave za radionice su obavezne, pa molimo da ispunite prijavni obrazac.

FAQ diplomski

"FAQ diplomski*" je objedinjeni naziv za niz grupnih radionica i individualnih konzultacija vezanih za završni diplomski rad.

Sastoji se od:

  • "Diplomske srijede" kao individualne konzultacije koje se održavaju srijedom u ljetnom semestru.
  • „Diplomskog CHATvrtaka“ kao oblika grupnih radionica koje se održavaju četvrtkom u ljetnom semestru s temama:
    • Pretraživanje i citiranje literature, evaluacija informacija i
    • Pisanje i tehničko oblikovanje diplomskog rada.

* FAQ - Frequently asked questions

______________________________

U travnju i svibnju 2024. organiziramo tri vrste radionica iz ciklusa „FAQ diplomski“.

  • Pretraživanje baza podataka: 15. 4. 2024. i 29. 4. 2024.
  • Navođenje literature: 15. 5. 2024. i 23. 5. 2024.
  • Jezično oblikovanje i tehničke upute: 9. 5. 2024.

Radionice se održavaju u Kompjutorskoj učionici na Medicinskom fakultetu, a za sudjelovanje je potrebna prethodna prijava putem obrasca.

Tečaj stalnoga medicinskog usavršavanja Medicinski časopisi: tradicionalna uloga u novom ruhu

Medicinski časopisi jedan su od ključnih oslonaca medicinske znanosti i prakse. S porastom broja medicinskih informacija i specijalizacije svih grana medicine, kao i novim pristupima rješavanju medicinskih problema (multidisciplinarni pristup, translacijski pristup i sl.), broj se medicinskih časopisa povećao, a njihova uloga diversificirala. Pod utjecajem novih tehnologija bilježenja i pristupa informacijama, promijenio se i oblik objavljivanja i pristupa medicinskim časopisima. Članci objavljeni u časopisima temeljni su pokazatelj znanstvene aktivnosti članova medicinske zajednice i posebno važan čimbenik u njihovu znanstvenom i profesionalnom napredovanju.

Tečaj je namijenjen upoznavanju uloge medicinskih časopisa u medicinskoj znanosti i praksi. Težište će se staviti na nove oblike objavljivanja medicinskih spoznaja i promjene koje je to donijelo cjelokupnom procesu izdavanja i vrednovanja  medicinskih časopisa.  Polaznicima će se pozornost usmjeriti na metričke pokazatelje kojima se mjeri utjecaj časopisa, kao i na obilježja o kojima treba razmišljati pri izboru časopisa za objavu vlastitih znanstvenih i stručnih radova.

Tečaj se boduje europskim sustavom bodova (1 ECTS),  a HLK boduje skup s 11 bodova.
Više informacija i prijava dostupni su na poveznici http://ark.mef.hr/tecaj.htm.

Obavijesti o novim terminima edukacija